عسل طبیعی از جمع آوری شهد گلها توسط زنبور عسل تولید می شود. معمولا از هر کندو در سال حدود 10 کیلوگرم عسل طبیعی برداشت می شود. قیمت عسل طبیعی به خاطر مشکلات تولید مانند هزینه های کوچ و جابجایی قیمت نسبتا بالایی دارد. این نوع عسل شفا دهنده و حیات بخش است و ساکاروز آن طبق استاندارد زیر 5 درصد می باشد.
در تولید عسل تقویت شده یا عسل شکری برای افزایش تولید به زنبور عسل آب شکر داده می شود. برداشت عسل هر دو ماه یک بار انجام می شود. میانگین تولید سالانه عسل در این روش حدود 70 کیلوگرم است. خیلی از عسل های موجود در بازار عسل تقویت شده است. اگر چه استفاده از این نوع عسل هم مفید است، اما خواص عسل طبیعی را ندارد. ساکاروز عسل تقویت شده طبق استاندارد بالای 5 درصد است.
در تولید عسل زنبور ندیده زنبور هیچ نقشی ندارد. برخی افراد سودجو با توجه به قیمت بالای عسل طبیعی اقدام به تولید عسل تقلبی می کنند. برای این منظور از ترکیبات نشاسته سیب زمینی، گلوکز تجاری و .. استفاده می کنند. باید توجه داشت که وجود موم در عسل به معنی غیر تقلبی بودن عسل نیست، چرا که در اغلب عسل های تقلبی زنبور ندیده نیز از موم مصنوعی استفاده می‌شود.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دهگان محفوظ است © www.dahgan.ir